جستجو
عضویت در سرویس خبری
نام :   
ایمیل :   
اخبار
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 41064
 بازدید امروز : 460
 کل بازدید : 2198864
 بازدیدکنندگان آنلاين : 10
 زمان بازدید : 0/1094
اخبار > اهداف نظام سلامت


  چاپ        ارسال به دوست

داوطلبان سلامت:

اهداف نظام سلامت

هوالعزيز

داوطلبان سلامت:

سازمان هاي مردم نهاد يا NGOها (nongovernmental organizations) تشکل هاي سازمان يافته مردمي هستند که حول اهداف انسان دوستانه و بصورت داوطلبانه شکل گرفته اند و معنا و مفهوم مشارکت تخصصي مردم در مسير پيشرفت و تعالي را محقق مي نمايند.

اهداف نظام سلامت تنها در صورتي قابليت تحقق دارد که مشارکت آحاد جامعه را در جهت رسيدن به اين اهداف همراه داشته باشيم. اساسا حل معضلات عرصه سلامت و چالش هاي روزافزون آن بدون مشارکت مردم و حس مسئوليت پذيري آحاد جامعه در ارتباط با سلامت خويش و جامعه ميسر نخواهد بود.

در شرايطي که مرگ و مير ناشي از بيماري هاي غيرواگير روند روزافزوني به خود گرفته و سبک زندگي غلط و ناسالم معضلات عرصه سلامت را دو چندان نموده، ارائه آموزش هاي لازم به منظور تصحيح سبک زندگي، حرکت مردم را به سوي سبک زندگي سالم تسريع مي نمايد که اين مهم تنها با مشارکت مردم ميسر مي گردد و البته سازمان هاي مردم نهاد فعال در عرصه سلامت مي توانند به واقع پلي ميان توده مردم و دولت ها باشند. که دولت ها اهداف خود در راه تامين سلامت مردم و آموزش آنها را از طريق همين سازمان هاي مردمي به بار بنشانند. در کشور ما چه بسيار تشکل هاي مردمي فعال در حوزه سلامت شکل گرفته اند که هدف خود را خدمت رساني در حوزه سلامت به طور خاص قرار داده اند و در حال حاضر با کمترين هزينه و بيشترين بهره وري بخشي از بار نظام سلامت را به دوش مي کشند.

فلسفه تشکيل سازمان هاي بين المللي چون صليب سرخ بعد از جنگ جهاني اول نيز بر همين مبنا مي باشد. تجربيات موفق بسياري از کشورهاي در حال توسعه آسيايي و آفريقاي جنوبي در اين رابطه بر اساس جلب مشارکت جامعه شکل گرفته که نمونه هاي آن را در کشورهاي اندونزي، نيکاراگوئه، کاستاريکا و...* مي توان مشاهده نمود.

با توجه به موفق بودن تجربيات موجود و احساس نياز به مشارکت مردم در امر سلامت که همواره مورد تاکيد مقام معظم رهبري  نيز بوده است، وزارت بهداشت از سال 1368 با هدف حل معضلات بهداشتي حاشيه نشينان برنامه استفاده از نيروهاي داوطلب مردمي را ارائه نموده که اين برنامه به طور آزمايشي از حاشيه شهر ري شروع و به حاشيه کلان شهرهاي تهران، مشهد، شيراز و تبريز گسترش يافت. از آنجا که زنان مهمترين نقش را در بالا بردن سطح بهداشت خانواده و آموزش فرزندان دارند، مخاطب اصلي طرح خانم ها و مادران بودند که بعد از ديدن آموزش هاي لازم، همکاري تنگاتنگي را با مراکز بهداشتي درماني و واحد هاي بهداشتي داشتند. انگيزه و علاقمندي زنان به اين آموزش ها و همکاري مسئولانه آنها باعث شد اين طرح يعني طرح داوطلبان سلامت به صورت برنامه اي فراگير براي کل کشور به اجرا درآيد (1371).

از آن به بعد حيطه فعاليت رابطين بهداشت براي روستاها نيز تعريف گرديد و داوطلبان سلامت روستايي نيز مشارکت اثرگذاري را با اين طرح آغاز نمودند و رابط بين خانوارهاي روستايي و نزديکترين واحد بهداشتي محل سکونت خود شدند. رابطين بهداشت از ميان زناني انتخاب مي شوند که به صورت داوطلبانه و با خيرانديشي و بدون چشم داشت پاداش مادي براي بهبود سلامت و خدمت به همنوعان خود با بخش بهداشت همکاري مي نمايند و البته مي بايد حائز شرايط لازم نيز باشند. از آنجا كه ايده خانه هاي سلامت محلات نيز در شهر تهران بستر مناسبي براي جلب مشارکت مردم در دل محلات و مناطق شهري مي تواند باشد،  جا دارد از اين ظرفيت ايجاد شده در شهر تهران و انگيزه مردم براي تاثير گذاري در امر سلامت خود و خانواده و مردم محله استفاده بهتري صورت گيرد و با برنامه ريزي مشترک ميان وزارت بهداشت و شهرداري ها، اين ظرفيت در راستاي اهداف نظام سلامت به خدمت گرفته شود.

جا دارد برنامه ريزان و تصميم سازان نظام سلامت و دستگاه هاي دست اندر کار در عرصه سلامت در ارتباط با تعميم مشارکت مردمي فرصت حضور سازمان هاي مردم نهاد حوزه سلامت را غنيمت بشمارند و با اندک حمايتي از اين سازمان هاي خودجوش آنها را بيش از گذشته در خدمت رساني داوطلبانه در حوزه سلامت حمايت نمايند و بار بزرگ آموزش آحاد جامعه در رابطه با سلامت را با کمک همين تشکل هاي داوطلبانه مردمي به سرمنزل مقصود برسانند.   

 

*سايت معاونت امور بهداشتي وزارت بهداشت


٢١:٣٤ - 1394/09/20    /    شماره : ٩٢٥    /    تعداد نمایش : ٦٥٩


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
طراحی و اجرا: توسعه اطلاعات سحرگاه (متين تايم)زمستان1390      Powered by: MatinTime (Development of Information) 2012