جستجو
عضویت در سرویس خبری
نام :   
ایمیل :   
اخبار
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 26726
 بازدید امروز : 129
 کل بازدید : 3193658
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 0.5253
اخبار > "اقتصاد مقاومتی در حوزه سلامت"


  چاپ        ارسال به دوست

"اقتصاد مقاومتی در حوزه سلامت"

امروزه در حوزه سلامت پیشرفت های چشمگیری را با توجه به توان متخصصین جوان و پژوهشگران و اساتید داشته ایم که همپای دستاورد های دانش هسته ای، فناوری نانو و دانش سلول های بنیادی در حال گسترش است.

توجه به منابع انسانی بخصوص بکارگیری نیروهای با تجربه و آموزش دیده به جای تربیت نیروی فوق تخصص بدون توجه به نیاز ها در حوزه سلامت و عدم تطبیق با این نیازها، یک تصمیم بسیار کارگشا و راهبردی در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی می باشد.

همچنین حمایت از تولید کنندگان تجهیزات پزشکی و دارو در داخل یک اصل بنیادی در راستای اقتصاد مقاومتی سلامت است که این امر نیازمند برخورد جدی با وارد کنندگان کالاها و تجهیزات پزشکی و واردکنندگان داروهاییست که مشابه داخلی دارند. که البته این نوع واردات چالشی بسیار پیچیده برای کشور ایجاد نموده است که نیازمند ایجاد سازوکارهای دقیق نظارتی می باشد و در شرایط حاضر عدم وجود این سازوکارهای دقیق و نظارت بهینه منجر به نابسامانی جدی در این حوزه گردیده است. در این راستا حمایت از تولید کننده داخلی می تواند شرکت های داخلی را در جهت پیدا نمودن قابلیت صادراتی حمایت نماید و تولید کننده داخلی با بالا بردن کیفیت و استانداردهای لازم بتواند علاوه بر تامین نیاز داخل به بازار های جهانی نیز دست یابد.

یکی از عرصه هایی که رشد و پیشرفت آن کمک مهمی به اقتصاد مقاومتی در حوزه سلامت خواهد داشت مغتنم شمردن توریسم درمانجو به عنوان یک فرصت منحصر به فرد در منطقه است. این فرصت به ما اجازه می دهد تا امکان ارائه خدمات پزشکی را ضمن ارائه خدمات توریستی به گردشگران خارجی پیدا نمائیم. در حال حاضر عمومیت یافتن این کسب و کار در حال رشد در جهان منافع قابل ملاحظه ای را عاید کشورهایی نموده است که پتانسیل خود را در این راستا بکار گرفته اند. حال حمایت از این صنعت ضمن ارزآوری می تواند گامی موثر در جهت معرفی و شناخت ایران به عنوان یک قطب توانمند علمی بویژه در علم پزشکی باشد. در این راستا فرصت های منحصر به فرد کشورمان در ارتباط با نیرو های متخصص و فوق تخصص و نیز تکنولوژی های روز و پایین بودن هزینه های درمانی، ایران را به عنوان قطب گردشگری سلامت در منطقه و در میان کشورهای خاور میانه و کشورهای همسایه می تواند مطرح نماید و سالانه میزان بالای ارزآوری را عاید کشور نماید. که البته این امر نیاز به همکاری میان دستگاه های ذیربط و هماهنگی های درون دستگاهی دارد، از وزارت بهداشت گرفته تا سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و...

همچنین تنظیم و تدوین قوانین و آیین نامه های دقیق در این راستا می تواند کمک زیادی به ساماندهی توریسم درمانی و کوتاه کردن دست واسطه و سودجویان در این رابطه داشته باشد که نقش مجلس شورای اسلامی در تدوین قوانین موثر را بسیار کلیدی می نمایاند.

از دیگر محورهای موثر در اقتصاد مقاومتی و سلامت، توسعه و گسترش طب سنتی می باشد، چرا که نگاه این دانش به حفظ سلامتی آحاد مردم با توصیه هایی فراگیر برای سبک زندگی سالم می باشد که می تواند متضمن حفظ سلامتی باشد. متاسفانه در دهه های اخیر کمتر به این توصیه ها و دستورات توسط مردم توجه شده که البته این امر نتیجه غفلت مسئولین در ترویج طب سنتی بعنوان شیوه سالم زیستن و طب مکمل می باشد. این در حالیست که آموزش مردم در جهت خود مراقبتی بواسطه دستورات بهداشتی و سبک زندگی سالم خود خواهد توانست بسیاری از هزینه های سلامت را بکاهد و گامی موثر در راستای اقتصاد مقاومتی در حوزه سلامت باشد. البته کاربرد طب سنتی در حوزه درمانی با رعایت اصول علمی نیز می تواند به عنوان یک راهکار برای پایین آوردن هزینه های درمان مطرح باشد و توجه مسئولین به این فرصت منحصر به فرد در کشور و اهتمام جهت گسترش طب سنتی در ایران به عنوان یک مزیت رقابتی می تواند در جهت تحقق اقتصاد مقاومتی در حوزه سلامت گامی موثر باشد.

از محورهای دیگری که در حوزه سلامت در جهت تحقق اقتصاد مقاومتی می تواند به طور جدی مطرح باشد چاره اندیشی جدی مسئولین برای جلوگیری از فرار مغزها می باشد که البته این چالش در سایر تخصص ها و رشته های علمی غیر پزشکی نیز مصداق دارد، ولی به طور خاص در حوزه سلامت می بایست برنامه ریزی جدی برای بکارگیری توان دانشمندان و نخبگان حوزه پزشکی صورت گیرد تا از ناامیدی و بی انگیزگی نخبگان حوزه علوم پزشکی و سلامت پیشگیری گردد و مقدمات برای بکارگیری توان و حمایت از این ظرفیت های علمی کشور فراهم گردد. و صد البته این امر نیاز به عزم جدی مسئولین و اتخاذ تدابیر کلان ملی در جهت اصلاح نگرش نخبگان و رفع موانع بازگشت (مهاجرت معکوس) آنان دارد که بحث در مورد آن در این مختصر نمی گنجد.

از محور های بسیار مهم دیگر در تحقق اقتصاد مقاومتی در حوزه سلامت، پررنگ نمودن نقش مردم در تامین سلامت خود است. به تعبیری نظام سلامت ما بیش از آنکه درمان محور باشد، باید سلامت محور باشد و در جهت تحقق این امر، آموزش مردم و سرمایه گذاری در امر پیشگیری، مقوله ای بسیار مهم تلقی می گردد.

اگر توده مردم به این باور برسند که نقش اساسی را در تامین سلامت خود دارند و با رعایت اصول خودمراقبتی می توانند سلامت خود و خانواده را تامین نمایند، ضمن ارتقا سطح سلامت آحاد مردم، هزینه های درمان بواسطه افزایش آگاهی مردم در مراقبت از خود بسیار پایین خواهد آمد. به تعبیری دیگر نهادینه کردن سبک زندگی سالم در میان مردم و مشارکت دادن آحاد مردم و NGOها یا سازمان های مردم نهاد در امر سلامت یک حلقه گمشده در حوزه سلامت در شرایط فعلی است که با آموزش مردم از طریق رسانه ها بویژه رسانه ملی و نیز بکارگیری سازمان های مردم نهاد فعال در حوزه سلامت در جهت آموزش به مردم این امر محقق خواهد شد. پرواضح است که تحقق این امر در گرو آنست که مسئولین در برنامه ریزی های خود پیشگیری را مقدم بر درمان بدانند و برای آن هزینه کنند. به تعبیر دیگر حفظ سلامت اصل باشد و نه درمان. در صورت تحقق این نگاه است که به جرات می توان گفت گام مهمی در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی در حوزه سلامت برداشته ایم.

یکی از عوامل بسیار مهم تحقق اقتصاد مقاومتی در حوزه سلامت مقابله با فساد در حوزه سلامت است. گرچه فساد پدیده ایست که در تمام بخش های نظام اجتماعی بروز می یابد، نظام سلامت بدلیل پیچیدگی ها و گستردگی آن ظرفیت فسادزایی بیشتری دارد. بنا به تعریف بانک جهانی فساد به معنای سوءاستفاده از موقعیت برای منافع شخصی می باشد که در نظام سلامت در چند حوزه ممکن است به وقوع بپیوندد:

1.      سوءاستفاده از بودجه سلامت

2.      سوءاستفاده در خریدها

3.      سوءاستفاده در نظام پرداخت

4.      فساد در زنجیره تامین و تدارک دارو

5.      فساد در حین توزیع خدمات سلامت

و البته پیامدهای فساد در نظام سلامت هم متوجه خود نظام سلامت است و هم معطوف به سایر نظام های اجتماعی.

قطعا تدوین دستورالعمل ها برای نحوه تامین، توزیع و ارائه خدمات و تدوین قواعد رفتاری و عملکردی برای کارگزاران نظام سلامت و ایجاد شفافیت در رویه ها و فرآیندها و دسترسی همگانی به اطلاعات می تواند بخشی از راهکارهای مقابله با فساد در نظام سلامت باشد. البته بهره گیری از NGOها به عنوان نمایندگان جامعه مدنی در امر نظارت می تواند نقش مهمی در مشارکت مردم در جلوگیری از فساد در نظام سلامت و سایر نظام های اجتماعی داشته باشد.

 

جهت تحقق اقتصاد مقاومتی در حوزه سلامت محورهای دیگری چون اصلاح ساختار نظام سلامت، اصلاح فرایند های بیمارستانی و اصلاح الگوی مصرف در مراکز درمانی و نیز ارتقاء بهره گیری از IT می بایست در دستور کار دست اندرکاران نظام سلامت قرار گیرد و صد البته اخلاق پزشکی و نهادینه شدن آن در کادر سلامت امری بسیار کلیدی در عدم تحمیل هزینه های گزاف به بیمار و نظام سلامت خواهد بود.

دکتر زهره الهیان


١٨:١٥ - 1395/05/09    /    شماره : ٩٩٧    /    تعداد نمایش : ٢٠٣٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
طراحی و اجرا: توسعه اطلاعات سحرگاه (متين تايم)زمستان1390      Powered by: MatinTime (Development of Information) 2012