جستجو
عضویت در سرویس خبری
نام :   
ایمیل :   
اخبار
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 75850
 بازدید امروز : 562
 کل بازدید : 2081854
 بازدیدکنندگان آنلاين : 7
 زمان بازدید : 0/3125
اخبار > الهیان: نباید درهای کشور را به‌سوی آسیب‌های مدل غربی باز کنیم/ صبوری: نمی‌توان به پیشرفت و تکنولوژی نگاه حذفی داشت


  چاپ        ارسال به دوست

مناظره «بررسی مسائل زنان و جایگاه زنان در برنامه ششم»

الهیان: نباید درهای کشور را به‌سوی آسیب‌های مدل غربی باز کنیم/ صبوری: نمی‌توان به پیشرفت و تکنولوژی نگاه حذفی داشت

به گزارش خبرگزاری فارس از مشهد، زهره الهیان عصر یکشنبه در مناظره «بررسی مسائل زنان و جایگاه زنان در برنامه ششم» که در دانشگاه فرهنگیان شهید بهشتی مشهد برگزار شد، بابیان اینکه مادران به‌عنوان محور خانواده نقش کلیدی را در جامعه ایفا می‌کنند، گفت: حساسیت شغل معلمان بانو بسیار زیاد است، چراکه این قشر نسل آینده مادران جامعه ما را تربیت می‌کنند.

وی با توصیه به مطالعه تاریخ انقلاب در حوزه زنان افزود: امروز انقلاب اسلامی در تولید علم سهم 17 دنیا را دارد، بنابراین با مطالعه می‌توان از میزان سهم زنان در محیط‌های علمی، فناوری و اقتصادی آشنا شد.

نماینده مجلس هشتم شورای اسلامی بابیان اینکه 70 درصد کادر سلامت ما بانوان هستند، خاطرنشان کرد: امام راحل فرمودند که زنان باید در عرصه‌های مختلف اجتماعی حضور داشته باشند، اما برخی پس از انقلاب مخالف این امر بودند و به امام گفتند که امروز انقلاب به پیروزی رسیده و بهتر است که زنان به خانه‌های خود بازگردند، اما امام(ره) با این مسئله مخالفت کردند و گفتند شما می‌خواهید جامعه را از نیمی از توان خودش محروم کنید؟».

الهیان با اشاره به اینکه امام(ره) فرماندهی سپاه سه استان مرزی در غرب کشور را به یک بانو دادند، تصریح کرد: حتی شهید بهشتی از طرف حضرت امام(ره) به بهروزی پیام دادند که در انتخابات مجلس حضور پیدا کنید.

وی به نگاه رهبر معظم انقلاب به حضور بانوان در عرصه‌های مختلف اشاره کرد و افزود: مقام معظم رهبری بر تربیت فرزندان و محور بودن در خانواده تأکید دارند.

منیره صبوری در ادامه این مناظره با اشاره به اینکه نوع نگاه به مسائل برونی داده‌های مختلفی را ایجاد می‌کند، گفت: با توجه به این‌که در حوزه زنان این نگاه وجود دارد، نمی‌توان آنان را در یک حوزه تعریف کنیم، چراکه یک حوزه تمام مسائل زنان را در بر‌نمی‌گیرد و درنتیجه این امر باعث می‌شود تمامی استعدادهای وی ظهور نکند.

این فعال سیاسی ادامه داد: انسان در دایره زمان، مقتضیات خاص خود را دارد و از یک انسانی که در دایره سریع اطلاعات و فضای باز زندگی می‌کند و آخرین اطلاعات علمی به او داده می‌شود، نمی‌توان همان انتظاری را داشته باشیم که 50 سال پیش از او داشته‌ایم.

صبوری خاطرنشان کرد: زن امروز به‌قدری توانمند شده که در عین این‌که از او انتظار است در جامعه حضور داشته باشد باید در خانه نیز حضور داشته باشد.

وی با تأکید بر اینکه پدر و مادر همپای هم باید در محیط خانواده نقش‌آفرینی کنند، گفت: هر زمان که نقش یک نفر را کمتر کنیم به همان نسبت محیط خانواده کمرنگ‌تر می‌شود.

مسئول دفتر سیاسی حزب کارگزاران خراسان رضوی با طرح این پرسش که آیا در دایره کنونی، حقوقی که برای زنان وضع‌شده متناسب با زن امروز است؟، تصریح کرد: فقه ما پویا است و مهم‌ترین مسئله‌ای که فقه بر آن بناشده عقل است، بنابراین باید به عقل رجوع کرد و دید آیا این تغییر تحولات امروز متناسب با انسان و زن امروز است؟

صبوری ادامه داد: شاید درگذشته مسئولیت اصلی نان‌آوری خانواده بر دوش مردان بود، اما امروز این اقتضا وجود ندارد و هم جامعه و هم خانواده به هردوی این‌ها نیاز دارد به همین دلیل معتقدیم که باید تغییر و تحولی در این خصوص به وجود آید.

وی بابیان اینکه باید در زمینه حقوق زنان، مردان و کودکان پردازش اساسی انجام شود، گفت: کسانی که نقش سیاست‌گذاری و همچنین کسانی که نقش پژوهشگری در این زمینه را دارند باید در این خصوص اهتمام داشته باشد.

این فعال سیاسی بیان داشت:  امروز نمی‌توانیم تعلیم بانوان و حتی مردان را با 50 سال پیش مقایسه کنیم، به همین دلیل سیاست‌گذاران و پژوهشگران باید به این نکته توجه کنند.

الهیان در ادامه این مناظره بابیان اینکه امام راه زنان را برای ورود به سطح عالی جامعه باز کردند، خاطرنشان کرد: امام فرمودند «چنانچه زنان ملت ساز در این کشور کنار گذاشته شوند، آن کشور به انحطاط کشیده می‌شود».

وی تأکید کرد: در مسیر رسیدن به جامعه اسلامی ابتدا انقلاب می‌شود، بعد دولت شکل می‌گیرد و بعدازآن جامعه و درنهایت تمدن اسلامی به وجود می‌آید و سؤال این است که در مسیر رسیدن به جامعه اسلامی در بخش بانوان آیا مسیر را درست رفته‌ایم؟

نماینده مجلس هشتم شورای اسلامی افزود: در سیاست‌های ابلاغی خانواده که رهبر معظم انقلاب بیشتر ابلاغ کردند، اعلام‌شده که خانواده باید اولویت درجه‌یک کشور باشد، این در حالی است که امروز خانواده اولویت درجه‌یک کشور نیست و در تمامی طرح‌ها، نهاد خانواده مغفول مانده است.

الهیان تأکید کرد: در تمامی طرح‌هایی که دولت ابلاغ و اجرا می‌کند باید یک پیوست خانواده وجود داشته باشد و قبل از اجرای طرح مطالعه شود که تأثیر این طرح برنهاد خانواده به چه میزان است.

وی آسیب‌های اجتماعی را مهم‌ترین مسئله در حوزه بانوان دانست و گفت: دومین آسیب در جامعه زنان اینترنت است و امروز بر اساس آمار، ایرانیان 80 درصد کاربران تلگرام در دنیا را تشکیل می‌دهند که همین عامل تهدیدات بسیاری را برای خانواده ایرانی در برداشته است.

در ادامه این مناظره صبوری مسئول دفتر سیاسی حزب کارگزاران خراسان رضوی بابیان اینکه مسئله خانواده ناشی از علل داخلی و خارجی است، گفت: نوع نگرش به‌این‌علت ها بسیار مهم است؛ زمانی که نگاه حذفی داشته باشیم یک مدل حرکت می‌کنیم و چنانچه نوع برخورد ما برخورد مثبت و منفی باشد یک مدل دیگر حرکت خواهیم کرد.

وی با تأکید بر این‌که نباید به پیشرفت و تکنولوژی نگاه حذفی داشت، تصریح کرد: نگاه حذفی نوع نگاه ما را تحلیلی می‌کند و اگر نگاه حذفی داشته باشیم با مشکلات بسیاری مواجه می‌شویم.

این فعال سیاسی افزود: عصر دیجیتال اقتضائات خاص خود را دارد و نمی‌توانیم به زنان و مردان بگوییم ارتباطات را کنار بگذارید، حتی در توان دولتمردان نیست که آن را حذف کنند، بنابراین باید بر توانمندی شهروندان تأکید و به آنان اجازه تفکر کردن بدهیم.

الهیان در ادامه با اشاره به جایگاه زنان در برنامه ششم گفت: دولت در دو مرحله برنامه ششم توسعه را به مجلس ارائه کرد که در مرحله اول کلیات و مشترکات برنامه‌های مختلف از برنامه اول تا پنجم به مجلس ارسال شد که در همین مشترکات در حوزه زنان تنها به‌جز یک کلمه «عدالت جنسی» نکته و مسئله دیگر دیده نمی‌شود.

وی بابیان اینکه در برنامه ششم باید به‌صورت مبسوط به مسائل زنان توجه شود، تصریح کرد: در مجلس هشتم که برنامه پنجم را بررسی می‌کردیم چند بند به حوزه زنان و خانواده اختصاص پیدا کرد که هنوز آن بندها توسط دولت اجرایی نشده است.

صبوری نیز در این خصوص گفت: نمی‌توانیم ادعا کنیم که خانواده مهم است، اما به حواشی آن نپردازیم؛ زمانی که وارد عالم پردازش می‌شویم یکی از نتایج آن همین بحران‌ها است.

در ادامه الهیان گفت: چنانچه نگاه ما به سمت کشورهای غربی است باید نکات مثبت آنان را مشاهده کنیم نه این‌که تنها درهای کشور را به‌سوی تمامی آسیب‌های مدل غربی بازکنیم و بعد نتوانیم این آسیب‌ها را جمع کنیم.

وی بابیان اینکه متأسفانه امروز نگاه ما به مسائل کشور نگاه رأی آوری است و نه نگاه کلان کشوری، تأکید کرد: در کشورهای پیشرفته اتاق فکرهای بسیاری برای سیاست‌گذاری وجود دارد و این اتاق‌های فکر با نگاه به آینده، 50 سال آینده کشورشان و حتی دنیا را برنامه‌ریزی می‌کنند و ما نیز باید به همین سمت حرکت کنیم و آینده‌پژوهی داشته باشیم.

انتهای پیام


٢٢:٥٨ - 1395/07/12    /    شماره : ١٠٠٥    /    تعداد نمایش : ١٤٨٧


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
طراحی و اجرا: توسعه اطلاعات سحرگاه (متين تايم)زمستان1390      Powered by: MatinTime (Development of Information) 2012