جستجو
عضویت در سرویس خبری
نام :   
ایمیل :   
اخبار
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 477140
 بازدید امروز : 609
 کل بازدید : 3057275
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 0.2565
اخبار > لزوم فعال شدن دیپلماسی پارلمانی/ عدم اراده جدی دیپلماسی سیاسی دولت دوازدهم در جهت دفاع از مردم مظلوم غزه و فلسطین


  چاپ        ارسال به دوست

رییس کمیته حقوق بشر مجلس در نشست القدس اقرب عنوان کرد؛

لزوم فعال شدن دیپلماسی پارلمانی/ عدم اراده جدی دیپلماسی سیاسی دولت دوازدهم در جهت دفاع از مردم مظلوم غزه و فلسطین

ه گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ زهره الهیان، دبیر کمیته حقوق بین الملل مجلس شورای اسلامی ظهر امروز در نشست القدس اقرب گفت: نزدیک به هفت دهه است که مردم مظلوم فلسطین از سرزمین آباء و اجدادی خودشان آواره شده اند و از حقوق اساسی خودشان محروم ماندند،که حتی حق تعیین سرنوشت از آن ها گرفته شده، حملات رژیم صهیونیستی به طور کم سابقه ای افزایش پیدا کرده و آرایش جنگی گرفته است. حمله به مردم غزه در دستور کار ژیم صهیونیستی است.

نماینده تهران در مجلس یازدهم با اشاره به این که حمایت از فلسطین همواره یکی از سیاست های پایدار جمهوری اسلامی در عرصه بین المللی بوده است ادامه داد: در این دولت خیلی اراده جدی برای به کار گرفتن دیپلماسی سیاسی در جهت دفاع از مردم مظلوم غزه و فلسطین نمی بینیم.
 
 وی در پاسخ به سوال از فعالیت کمیته حقوق بشر در این زمینه بیان کرد: امروز واقعیت کم سابقه ای در هجمه به مردم مظلوم فلسطین دارد اتفاق می افتد.ما نامه را خطاب به رئیس کمیته حقوق بشر اروپا آماده کردیم و جنایاتی را که در غزه و فلسطین اتفاق می افتد و کشتار زنان و کودکان را گوشزد کردیم. 
 
الهیان در ادامه با اشاره به جنایات افغانستان و ابراز تاسف از کشتار دختران مظلوم افغانستانی بیان کرد: باید دیپلماسی پارمانی را فعال کنیم.این خواسته را از دکتر قالیباف داریم که عنایت بیشتری به این موضوعات داشته باشند. نیاز هست ساز و کاری به طور ویژه در مجلس در این زمینه فعال شود و اقدامات موثری را در سطح ارتباط گیری با روسای مجالس و کمیسیون های حقوق بشر مجالس داشته باشیم و فراخوانی داشته باشیم به کمیسیون های حقوق بشر کشور های اسلامی. 
 
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به مسئولیت همگانی برای دفاع از ملت مظلوم فلسطین ضمن مطالبه از انجی او ها و گروه های مردم نهاد برای نقش آفرینی در این زمینه افزود: در فراکسیون سازمان های مردم نهاد این آمادگی هست اگر حرکتی از سوی انجی او ها و تشکل های مردمی صورت بگیرد و انگیزه ای باشد در بین نهاد های مردمی ما از طریق فراکسیون سازمان های مردم نهاد و از طریق کمیته حقوق بشر این حرکت ها را بتوانیم حمایت کنیم و در یک حرکت شبکه ای تجمیع کنیم تا بتواند ان شاءالله به نقطه هدف اصابت کند. 
 
دکتر الهیان ضمن اشاره به لزوم فعال کردن دیپلماسی پارلمان بیان کرد: ساز و کار هایی که داریم در مجلس شورای اسلامی باید خیلی جدی تر احیا شود. در مباحث حقوق بشری می توانیم از ظرفیت مجلس و دیپلماسی سیاسی پیگیری کنیم برای حقوق ملت ها .دولت و مجلس باید مباحث حقوق بشری را جدی بگیرند و این ظرفیت را احیا کنند. 
 
وی در پاسخ دبیر نشست که به بحث ارسال کشتی کمک های مردمی اشاره کرد اضافه کرد:  اعلام آمادگی برای حمایت از هرگونه حرکت مردمی در این زمینه را بیان کرده و در پایان لازم دانستند که با ورود اندیشکده ها و نخبگان اگر کم و کاستی در بین مسئولین وظرفیت های حاکمیتی هست با حرکت ها و ورود های مردمی اصلاح شود.
 
 نماینده حماس در ایران: فلسطین در آستانه ی انتفاضه ی سوم است
 
خالد قدومی، نماینده جنبش مقاومت اسلامی فلسطین(حماس) در ایران در ابتدای این نشست با اشاره سیاست شهرک سازی صهیونیست ها بیان کرد: تعداد فلسطینیان ساکن محله شیخ جراح حدود 170 خانواده بود با اقدامات رژیم صهیونیستی برای یهودی سازی و تقسیم محله ها منجر به کاهش تعداد خانواده های فلسطینی شد به طوری که الان فقط حدود 28 خانواده فلسطینی ساکنین اصلی این محله هستند. 
 
قدومی افزود: رژیم صهیونیستی به زور و توسل به هر راه غیر اخلاقی و غیر قانونی می خواستند ساکنین محله شیخ جراح را اخراج کرده و شهرک نشینان صهیونیستی را ساکن کنند اما مقاومت تا سه روز دیگر این کار را متوقف می کند. این سه روز از روز حملات موشکی مقاومت از غزه به سمت قدس اشغالی آغاز شده و دادگاه اشغالی این حکم را صادر کرده است که جابه جایی صهیونیست ها را در 3 روز آینده متوقف می کند. 
 
رئیس دفتر جنبش حماس در تهران ضمن اشاره به ناجوانمردی سازمان های بین المللی و سکوت در برابر جنایات رژیم صهیونیستی به تشریح نکات ذیل در مورد مقاومت پرداخت: مقاومت فقط منحصر به غزه نیست بلکه در سراسر جغرافیای فلسطین حماس و مقاومت پاسخ می دهند -مقاومت عکس العمل طبیعی در برابر غاصب و امری قانونی است که به دلیل جنایات رژیم صهیونیستی و مطالبات فراوان مردمی در سراسر فلسطین انجام می شود -فعالیت مردم در صحنه دفاع از حقوق حقه مردم فلسطین زیاد و بیشتر شده است و انسجام محکمی بین نیرو‌های مقاومت و مردم فلسطین تشکیل شده است. 
 
وی در ادامه با اشاره به عدم پذیرش بین المللی رژیم صهیونیستی حتی در موضع رسمی کشور های اروپایی بیان کرد : این رژیم سربار شده است و در منظومه اخلاقی و دموکراسی پاسخی منطقی به مردم خود و دولت های اروپایی ندارند.
 
 نماینده جنبش مقاومت اسلامی حماس در تهران با اشاره به جنایات اخیر رژیم صهیونیستی و تهاجم به مسجدالاقصی بیان کرد: مقاومت سه مطالبه دارد: 1.عقب نشینی سربازان اسرائیلی از محله شیخ جراح 2.ممنوع کردن ورود شهرک‌نشینان به قدس 3.متوقف کردن حملات ارتش صهیونیستی به شهر قدس به صورت کلی باید انجام بگیرد.
 
نماینده حماس در ایران در ادامه به ویژگی های یک انتفاضه یعنی «گستردگی جغرافیایی»،«حمایت های سیاسی» و« پشتیبانی نظامی» اشاره کرده و افزود: می توانیم بگوییم در آستانه انتفاضه سوم هستیم.
 
وی در ادامه به دو نقش «ایدئولوژیک» و «میدانی» جمهوری اسلامی اشاره کرد و بیان کرد: حمایت از مستضعفین علیه استکبار از ادبیات های اولیه انقلاب اسلامی بوده و در قانون اساسی تدوین شده است.
 
قدومی در ادامه به نقل سخنی از حاج قاسم سلیمانی پرداختند که«حتی اگر فلسطینی ها فلسطین را ترک کنند ما حمایت از این آرمان را ترک نمی کنیم» و بیان کرد: شهید احمد یاسین گفتند تا سال 2027 رژیم صهیونیستی به پایان می رسد.
 
نماینده حماس در ایران در ادامه با اشاره به جنایات رژیم صهیونیستی علیه ایران همچون «حادثه نطنز» و «ترور شهید فخری زاده» به نقش میدانی جمهوری اسلامی ایران اشاره کرده و گفت: جنایات و تهدید رژیم صهیونیستی فقط به فلسطینی ها محدود نشده است بلکه الان به طور واقعی و بالفعل علیه ایران اتفاقات فراوان فیزیکی انجام داده است. 
 
وی در ادامه به حمایت های جریان مقاومت منطقه از مقاومت فلسطین اشاره و بیان کرد: انصار الله یمن بیانیه مهمی داد و گفت که «هرگز مقاومت را تنها رها نخواهیم کرد» که این فی نفسه انرژی مضاعفی برای مقاومت فلسطین است. همچنین موضع گیری مرجعیت نجف رو داریم که قبلا به صورت کلی به مسائل می پرداخت اما امروز به طور مستقیم جنایات رژیم صهیونیستی را محکوم کرد. سید حسن نصر الله هم گفتند اگر نیازی احساس بشود ما کاملا آماده هستیم و وارد عمل می شویم.
 
قدومی در پایان با اشاره به پیروز بودن مقاومت در صحنه گفت: ما دیدیم که جمهوری اسلامی شریک مقاومت بوده و هست و ان شاءالله به زودی نابودی رژیم صهیونیستی را شاهد هستیم.
 
رجوع به قرآن برای حل مسائل مبنایی و تئوریک جبهه ی مقاومت امری ضروری و غیر قابل اغماض
 
حجت الاسلام و المسلمین تقی زاده در این نشست با اشاره به اینکه در همین زمان که ما در این مکان دور هم جمع شدیم و گفت و گو می کنیم برادران و خواهران مظلوم روزه دار ما تحت ظلم و فشار رژیم غاصب صهیونیستی هستند افزود: حوادث دو سه روز اخیر از طرفی قلب همه ی ما را جریحه دار کرده است منتهی از سوی دیگر روح ما را مشعوف و بالنده گردانده به دلیل اقتدار و عزت و پیروزی حاصل از مقاومت فعالانه و مقتدرانه صورت گرفته در چند روز اخیر.
 
وی در ادامه بر ضرورت بررسی مباحثی مبنایی در این حوزه تاکید کرد و افزود: معمولا از کنار مباحث مهم و اندیشه ای به سادگی میگذریم. به نظر میرسد در زمینه ی فلسطین حداقل دو بحث مبنایی را باید دنبال کنیم. اول چرا قدس؟ چرا در مساله ی کشمیر، میانمار و حتی بحرین ما اینگونه ورود نکردیم. دوم دشمن اصلی ما آمریکاست یا رژیم اشغالگر قدس؟ در این زمینه ها میتوان مباحث قرآنی را طرح و بررسی جدی کرد.
مسئول میز سیاست خارجی برهان در ادامه با بیان اینکه در فضای راهبردی هم دین حرف روشن دارد افزود : حداقل به دو راهبرد جدی در زمینه ی مواجه با یهود میتوان اشاره کرد راهبرد اول نا امن سازی و ایجاد رعب، راهبرد دوم استمرار و ثبات در برخورد با دشمن. 
 
تقی زاده در پایان  در زمینه ی حمایت از حرکت مقاومت فلسطین بیان کرد: متاسفانه گاها از افراد بی اطلاع شنیده میشود که جمهوری اسلامی به جنگ های نیابتی رو آورده است. این حرف درست نیست. خدای ناکرده اگر روزی جمهوری اسلامی به این سمت برود که برادران خود در غزه و لبنان و سوریه و عراق را در معرض درگیری قرار دهد و خود به حاشیه ی امنی پناه ببرد قطعا روز شکست و مفتضح بودن جمهوری اسلامی خواهد بود. سنت های خدای متعال در این زمینه قطعی است. حقیقتا در این 42 سال هم به صورت عملی نشان داده ایم در کنار برادران خود در محور مقاومت حاضریم و دوش به دوش هم برای هدف راهبردی فتح قدس و اخراج آمریکا از منطقه تلاش میکنیم.
 
شمارش معکوس برای پایان رژیم صهیونیستی و نابودی این رژِیم آغاز شده است
 
 ناصر‌ابوشریف نماینده جهاد اسلامی در ایران در این نشست گفت: ما صد سال است انواع فشار ها را تحمل می کنیم در دو جهت یکی مسئله سرزمین و یکی مسئله انسان. کارهایی که صهیونیست ها انجام داده اند حتی به ذهن خود شیطان هم نرسیده است. به رغم تمام این توطئه ها با این حال جمعیت مردم در فلسطین تقریبا 7 ملیون نفر است. 
 
وی به حوادث چند روز اخیر اشاره کرده و بیان کرد: مردم بسیاری از مناطق سال 1948 در این انتفاضه خیزش کردند. از اهالی اللد این انتظار را هیچ وقت نداشتیم این چنین محکم و مقتدرانه در برابر رژیم سفاک صهیونیستی عمل کنند. مردمی مستضعف که همیشه هدف قرار داشتند و در محاصره بودند. 
 
ناصر ابوشریف افزود : نواز غزه از شش جهت در محاصره است. از شمال و جنوب و شرق و غرب و داخل زمین و آسمان. رژیم صهیونیستی دستگاه استراق سمع کار گذاشته است و در آسمان دستگاه هایی 24 ساعته در آسمان غزه پرواز می کند. از دریا غزه محاصره است و در زمین از طرف اسرائیل محاصره است و منطقه باریک گذرگاه نیز از جانب مصر محاصره شده است. در داخل زمین بتون آرمه گذاشتند و دیوار های آهنی و فلزی را مصری ها در زمین فرو کردند که فلسطینی ها نتوانند هیچ تونلی را به سمت مصر ایجاد کنند. تمام این ها نشان دهنده قدرت این مردم است که با این که محاصره شدند توانستند اینقدر مقاومت کنند نبرد.
 
وی افزود: در فلسطین نبرد بین نیروها نیست بلکه نبردی خدایی است. درست است که مردمی مستضعف و بدون امکانات مالی هستیم و غزه امکانات بسیار کمی دارد و آب آشامیدنی کافی نیست و تراکم جمعیتی بسیار بالاست اما با همه این مشکلات مردم غزه منششان مبتنی است بر عبودیت و مقاومت و همین عبودیت و مقاومت مایه ی فتح و پیروزی است.
 
ناصر ابوشریف بیان کرد:  در غزه خانواده ای نیست که شهید نداده باشد. یک مادر پنج فرزندش را از دست داده.خانواده هایی هستند که چند اسیر چند زخمی و چند شهید دارند. هدف اسرائیل ضربه زدن به بستر اجتماعی مقاومت است اما مردم فلسطین توانستند مقاومت افسانه ای از خودشان نشان دهند. مردم فلسطین نیازمند کمک هستند. 
 
نماینده جهاد اسلامی در ایران بیان کرد: پیروزی انقلاب اسلامی را خداومد به ما ارزانی داشت و تشکیل جمهوری اسلامی منجر شد که ایران تبدیل شود به پایگاه پروژه اسلامی کردن منطقه و ایران در تمام سطوح به مردم فلسطین کمک کرد و ایران الان شریک پیروزی های ما است الان بر اساس آخرین نظرسنجی ها 88 درصد مردم مخالف قاطع با هر گونه حضور رژیم صهیونیستی در فلسطین هستند. ما خط اصلی و پیشرو و نوک پیکان مقاومت هستیم. مردم روحی و معنوی و مادی با ما هستند و خدا رو شکر وجهه منافقین و تسلیم شدگان مشخص شده است. رسانه های خائن عربی و مگس های الکترونیکی همراه با رژِیم صهیونیستی سکوت می کنند. 
 
وی در انتها بیان کرد: تاکید می کنم شمارش معکوس برای پایان رژیم صهیونیستی و نابودی این رژِیم آغاز شده است. این بار سکوت کامل است و بسیار شکست رژیم صهیونیستی نزدیک است. ما نزدیک به قدس هستیم به اذن خداوند متعال همان طور که اینجا نوشته شده است.
 
 اگر دستگاه دیپلماسی و میدان ما یکسانی و همخوانی داشت ما در بیداری اسلامی خیلی بهتر میتوانستیم عمل کنیم
 
محمد حسین سلطانی فرد، معاون دبیر کل کنفرانس بین المللی حمایت از انتفاضه، در نشست تخصصی«القدس أقرب» سخن خود را با اشاره به جنایات اخیر رژیم اشغالگر قدس در غزه و سقوط دو برج 13 طبقه ای آغاز کرد و گفت: ما امنیتی داریم که قدرش را نمی دانیم. تاسف می خورم که برخی اظهار می کنند فلسطین چه ربطی به ما دارد و اینکه ما از مرز های خودمان دفاع کنیم کفایت می کند! وی در ادامه به تشریح وضعیت منطقه غرب آسیا و دو گفتمان «مقاومت» و گفتمان «رژیم صهیونیستی» پرداخت و بیان کرد: محور گفتمان مامقاومت وهدف آن امت سازی است. در مقابل گفتمان مقاومت دکترین صهیونیست قرار دارد که هدف عالی و نقشه راه آن تجزیه کشور های منطقه است. 
 
سلطانی فرد با اشاره به حمله رژیم صهیونیستی به لبنان در سال 1382 و شکل گیری جریان مقاومت لبنان هدف از این جنگ را پیاده کردن دکترین رژیم صهیونیستی در منطقه دانست و بیان کرد: رژیم صهیونیستی معتقد بود کاری در منطقه است که سرش در تهران و دمش در لبنان است باید آن را در این جنگ پیش ببریم.
 
سلطانی فرد با اشاره به سیاست تخریب میدان و منشا آن که احساس شکل گرفتن شکنندگی داخلی است افزود: تخریب دیپلماسی میدان نقشه راه جدید صهیونیستی آمریکایی است و اگر دیپلماسی میدان را در جمهوری اسلامی بتوانند تحریم کنند به کل اهدافشان در منطقه غرب آسیا خواهند رسید.
 
وی در ادامه با اذعان به وجود شکاف بین دستگاه دیپلماسی و میدان در ایران بیان کرد: اگر دستگاه دیپلماسی و میدان ما یکسانی و همخوانی داشت ما در بیداری اسلامی شکست نمی خوردیم.
 
وی در ادامه با اشاره به ابزار قدرت بودن میدان در دستگاه دیپلماسی سایر کشور ها بیان کرد: استقلال ما مرهون میدان است. میدان است که به شما استقلال و قدرت می دهد و دیپلماسی شما را فعال می کند. آن که باید در خدمت میدان باشد دیپلماسی سیاسی است.
 
انتهای پیام/


١٦:٠٥ - 1400/02/22    /    شماره : ٢٣٤١    /    تعداد نمایش : ٣٩٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
طراحی و اجرا: توسعه اطلاعات سحرگاه (متين تايم)زمستان1390      Powered by: MatinTime (Development of Information) 2012