اندیشه های راهبردی
چگونه گفتمان انقلاب را در دانشگاه غلبه دهیم؟
۲۰ توصیه عملیاتی به تشکل‌های دانشجویی
توصیه‌ی کاربردی رهبر انقلاب به دانشجویان و تشکل‌های دانشجویی برای چگونگی تحقق «گفتمان انقلاب اسلامی»
 ٢٢:٣٢ - 1396/10/04 - نظرات : ٠متن کامل >>
دست نوشته ها
"اقتصاد مقاومتی در حوزه سلامت"
اقتصاد مقاومتی به معنای اقتصادی مقاوم و مستحکم و با توان تاب آوری در مقابل شوک های وارده، می تواند آینده ای روشن را در مقابل پیشرفت و آبادانی کشور بگشاید که منافع آن در سطح ملی و در جهت پیشرفت و تعالی متوجه کشور و ملت شود. همانطور که مقام معظم رهبری از شهریور 88 برای اولین بار این واژه را در دیدار با کار آفرینان مطرح نمودند و کارآفرینی در راستای اقتصاد مقاومتی را نیاز اساسی کشور دانستند. طرح این مقوله در آنزمان دو دلیل عمده داشت: 1. فشار اقتصادی دشمنان 2. آمادگی کشور برای جهش و پرواضح است که این دو دلیل در شرایط امروز کشور نیز صدق می کند و به مراتب ملموس تر به نظر می رسد. در این راستا نگاه به ظرفیت عظیم ملی و پتانسیل های درونی و استعداد معطل مانده از جوانان و نیروی کار با تجربه و متخصص از دلائل مهمی است که هر چه سریعتر مسئولین می باید نگاه خود را به این مقوله متحول نموده و به جای انتظار برای به بار نشستن وعده و وعید های غرب در رفع تحریم ها، این ظرفیت عظیم نیروی جوان کارامد و متخصص و مجرب را ارج نهاده و در راستای بکارگیری آن برنامه ریزی نمایند. به دیگر بیان مسئولین می بایست اساس برنامه ریزی را توجه به ظرفیت های داخلی و پتانسیل عظیم فعلی کشور یعنی نیروهای جوان و تحصیل کرده قرار دهند و حمایت از تولیدکننده داخلی و بنگاه های کوچک اقتصادی را بطور جدی در دستور کار خود لحاظ کنند.
 ١٨:١٥ - 1395/05/09 - نظرات : ٠متن کامل >>
منافع تهران با تل‌آویو قابل جمع نیست
مذاکره، نیاز ایران یا آمریکا؟
جستجو
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 524757
 بازدید امروز : 116
 کل بازدید : 1803241
 بازدیدکنندگان آنلاين : 4
 زمان بازدید : 0/1250
خانواده، محور قانون گذاری
اخبار > لزوم بهره گیری جوانان از سبک زندگی فاطمی وعلوی


  چاپ        ارسال به دوست

زهره الهیان در گفت‌وگو با «حمایت» تاکید کرد

لزوم بهره گیری جوانان از سبک زندگی فاطمی وعلوی

موعد مناسب برای بازخوانی
زهره الهیان بابیان اینکه سالروز ازدواج حضرت علی (ع) و حضرت فاطمه (س) موعد مناسبی برای بازخوانی زندگی این دو بزرگوار است، گفت: به‌واقع زندگی این دو بزرگوار می‌تواند سرلوحه‌ای برای زندگی جوانان ما و خانواده‌های ایرانی قرار گیرد. حاصل زندگی پاک و مطهر این زوج، ائمه معصومین (ع) هستند که در تاریخ بشریت منجر به تغییر و تحولات بزرگی شده و تا جایگاه قرب الهی پیش رفته‌اند.
این نماینده اسبق مجلس ادامه‏داد: یکی از مهم‌ترین وظایف زوج‌های جوان، تربیت کودکانی مؤمن و متعهد است که
 حضرت علی (ع) و حضرت فاطمه (س) توانستند در بستر یک زندگی ساده و بی‌پیرایه فرزندانی تربیت کنند که منشأ سعادت بشریت بوده و زندگی آنان برای آینده بشریت الهام‌بخش است.
 وی افزود: از این باب ضرورت دارد مسئولان به‌ویژه مسئولانی که در عرصه فرهنگ و هنر دست دارند برنامه‌ریزی داشته باشند تا بازخوانی زندگی این زوج آسمانی به بهترین وجه صورت بگیرد. این بازخوانی می‌تواند با شیوه‌های هنری مناسب به بیان و تصویر و قلم بیاید و جوانان ما با الهام از این الگوهای بی‌بدیل مسیر زندگی خود را درراه رسیدن به این کمالات تعیین کنند و با ایده گرفتن از سبک زندگی فاطمی و علوی به‌عنوان یک سبک زندگی سالم، مسیر زندگی خود را رقم بزنند چراکه توجه به الگوهای موفق مانند سبک زندگی امام علی (ع) و حضرت زهرا (س) می‌تواند در تحکیم روابط زوجین نقش قابل‌توجهی را ایفا کند.

 خانواده‌های ما از هویت اصیل اسلامی فاصله گرفته‌اند
نماینده دور هشتم مجلس شورای اسلامی همچنین تصریح‌کرد: امروز آنچه جامعه ما به‌ویژه جوانان از آن رنج می‌برند این است که متأسفانه به جهت غفلت مسئولان از جوانان، خانواده‌های ما از هویت اصیل اسلامی خود تا حدی فاصله گرفته‌اند. باید این فاصله هرچه کمتر شود و رویکردمان را به سمت هویت اصیل اسلامی که همان آموزه‌های دینی و اسلامی و آموزه‌های ائمه معصومین (ع) است را اصلاح کنیم و در سایه بازیابی هویت اصیل خود سبک زندگی‌مان را نیز اصلاح کنیم تا بتوانیم در آینده جامعه‌ای داشته باشیم که در بستر آن انسان‌های ارزشمند و خانواده‌های سالمی وجود دارند.
الهیان با بیان اینکه سبک زندگی این زوج آسمانی می‌تواند در تحکیم روابط زوجین نقش قابل‌توجهی را ایفا کند، بیان کرد: امروز بسیاری از معضلاتی که در ارتباط با خانواده ‌داریم می‌تواند با الگو گرفتن از سبک زندگی اسلامی به حداقل برسد. قطعاً بهترین سبک زندگی که باید روی آن کار و ترویج شود سبک زندگی این زوج آسمانی است که در کاهش آسیب‌های اجتماعی و رفع معضلاتی که منجر به سست شدن بنیاد خانواده می‌شود می‌تواند تأثیرگذار باشد؛ لذا مطالعه بر روی زندگی این دو بزرگوار و ترویج آن در میان خانواده‌ها و جوانان و فرهنگ‌سازی در این راستا می‌تواند معضلاتی که در رابطه با خانواده است را تقلیل دهد.

 سادگی و بی‌پیرایگی ویژگی خاص
وی همچنین با بیان اینکه یکی از مؤلفه‌ها و ویژگی‌های زندگی حضرت زهرا (س) و حضرت علی (ع) سادگی و بی‌پیرایگی این خانواده است، ادامه داد: دوری و پرهیز از تجملات و مادیات به معنای اسراف و زیاده‌طلبی منجر به تشکیل خانواده‌ای شد که در بستر آن فرزندانی تربیت شدند که در تاریخ تحول‌ساز بودند؛ همین مقوله یعنی پرهیز از تجملات ، اسراف و تأیید بر لقمه حلال و ساده زیستی از مؤلفه‌های تأثیرگذار در زندگی این دو بزرگوار بوده است؛ بنابراین لازم است در زندگی مدرن امروزی برای ترویج ازدواج آسان و ساده زیستی از زندگی این زوج آسمانی
 الگوبرداری کرد.
الهیان با تأکید بر اینکه حجاب و عفت زنان یکی از پایه‌های استحکام زندگی زوجین است، گفت: حجاب و عفت یادگاری است که از حضرت زهرا (س) به‌جامانده و عدم رعایت اخلاق و شئون اسلامی- که یکی از این عناصر آن مقوله حجاب و عفاف است- از آسیب‌های زندگی زناشویی است. تا زمانی که در جامعه‌ای جوانان نسبت به رعایت اصول و ارزش‌های ظاهری و پوشش متعهد باشند و این رعایت اخلاق ، شئون و ارزش‌ها در باطن افراد در قالب متانت متجلی شود قطعاً آن جامعه از معضلات و آسیب‌هایی که امروز ما در هر خانواده با آن مواجه هستیم مصون خواهد ماند.
وی افزود:  به این لحاظ فرهنگ‌سازی در باب سبک زندگی
 حضرت زهرا (س) و پوشش و متانت و رعایت شئون و اخلاق و ارزش‌ها می‌تواند الگویی برای دختران جوان باشد که نتیجه آن سلامت اجتماعی و خانواده است.
وی تصریح کرد:  بحث درباره حضرت زهرا(س) و معرفی زندگی‌ وی برای همه راهگشاست و در شرایط امروز جامعه و کم‌رنگ شدن ازدواج، چه‌بهتر که راه و سبک ازدواج حضرت علی(ع) و فاطمه(س) که ثمره آن ثابت شده است، تبلیغ و ترویج شود.


٢٢:٠٠ - 1396/08/26    /    شماره : ١٠٦١    /    تعداد نمایش : ٨٧


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
سخن بزرگان
امام على عليه ‏السلام :
إِنَّ اللّه‏َ كَتَبَ القَتلَ عَلى قَومٍ و المَوتَ عَلى آخَرينَ وَ كُلٌّ آتيهِ مَنيَّتُهُ كَما كَتَبَ اللّه‏ُ لَهُ فَطوبى لِلمُجاهِدينَ فى سَبيلِهِ وَ المَقتولينَ فى طاعَتِهِ؛
راستى كه خداوند براى گروهى كشته شدن را مقدر فرموده و براى ديگران مردن را. هر گروهى با همان سرنوشت كه خداوند مقدر كرده است مى‏رسد. پس، خوشا به سعادت مجاهدان در راه خدا و كشته شدگان در راه طاعت او. شرح نهج البلاغه(ابن ابی الحدید) ج3، ص184
 ٢٢:٥٠ - 1396/10/04 - نظرات : ٠متن کامل >>
عضویت در سرویس خبری
نام :   
ایمیل :   
اخبار

طراحی و اجرا: توسعه اطلاعات سحرگاه (متين تايم)زمستان1390      Powered by: MatinTime (Development of Information) 2012