اندیشه های راهبردی
به مناسبت آغاز ماه مبارک رمضان و در حسینیه‌ی امام خمینی (رحمه‌الله)
رهبر انقلاب: در راه ایمان قوی باشید، صریح باشید، ثابت قدم باشید. بنده اصرار دارم که در زمینه ذکر مبانی اسلامی، آحاد ملت ایران و مسئولین کشور صریح باشند. صراحت لازم است.
اگر با قرآن اُنس گرفتیم، آن‌وقت این فرصت و این مجال پیدا خواهد شد که صاحبان فکر از قشرهای مختلف، بر روی نکات قرآنی تدبّر کنند، چیزهایی را از قرآن استفاده کنند، استنباط کنند، بفهمند و به سؤالات گوناگون جواب بدهند. منظورم از سؤالات، شبهه‌ها نیست؛ منظور سؤالاتِ درباره‌ی زندگی است، زندگی کردن. الان میلیون‌ها سؤال در مقابل ما است. وقتی‌که یک جامعه‌ای با یک حکومتی، زندگی را به سمت آرمانهایی دارد حرکت میدهد و حرکت میکند، این [جامعه] با هزاران هزار سؤال مواجه است؛ در نوع ارتباطات، در نوع رفتار، در نوع موضع‌گیری‌ها، در نوع دشمنی و دوستی‌ها، در نوع برخورد با مال، در نوع برخورد با امور دنیا؛ اینها همه سؤالاتی است که مطرح است؛ همه‌ی این سؤالها جواب دارد. بشریّت گمراه و بدبخت شد، به‌خاطر اینکه جوابهای درست این سؤالها را پیدا نکرد. بدبختی امروز دنیا -و بشر- به‌خاطر این است که جوابهای درست را به این سؤالها بلد نشد، فرا نگرفت؛ پاسخهای غلط، پاسخهای انحرافی، پاسخهای گمراه‌کننده دریافت کرد، به ذهنش رسید، عمل کرد، [لذا] امروز رسیده به اینجا؛ دنیا امنیّت ندارد، صفا ندارد، معنویّت ندارد، آرامش روحی ندارد، دلهای آحاد جامعه با یکدیگر صاف نیست؛ این وضعیّت امروز دنیا است، همه‌ی دنیا این‌جور است.
 ٢٣:٥٤ - 1396/03/08 - نظرات : ٠متن کامل >>
دست نوشته ها
"اقتصاد مقاومتی در حوزه سلامت"
اقتصاد مقاومتی به معنای اقتصادی مقاوم و مستحکم و با توان تاب آوری در مقابل شوک های وارده، می تواند آینده ای روشن را در مقابل پیشرفت و آبادانی کشور بگشاید که منافع آن در سطح ملی و در جهت پیشرفت و تعالی متوجه کشور و ملت شود. همانطور که مقام معظم رهبری از شهریور 88 برای اولین بار این واژه را در دیدار با کار آفرینان مطرح نمودند و کارآفرینی در راستای اقتصاد مقاومتی را نیاز اساسی کشور دانستند. طرح این مقوله در آنزمان دو دلیل عمده داشت: 1. فشار اقتصادی دشمنان 2. آمادگی کشور برای جهش و پرواضح است که این دو دلیل در شرایط امروز کشور نیز صدق می کند و به مراتب ملموس تر به نظر می رسد. در این راستا نگاه به ظرفیت عظیم ملی و پتانسیل های درونی و استعداد معطل مانده از جوانان و نیروی کار با تجربه و متخصص از دلائل مهمی است که هر چه سریعتر مسئولین می باید نگاه خود را به این مقوله متحول نموده و به جای انتظار برای به بار نشستن وعده و وعید های غرب در رفع تحریم ها، این ظرفیت عظیم نیروی جوان کارامد و متخصص و مجرب را ارج نهاده و در راستای بکارگیری آن برنامه ریزی نمایند. به دیگر بیان مسئولین می بایست اساس برنامه ریزی را توجه به ظرفیت های داخلی و پتانسیل عظیم فعلی کشور یعنی نیروهای جوان و تحصیل کرده قرار دهند و حمایت از تولیدکننده داخلی و بنگاه های کوچک اقتصادی را بطور جدی در دستور کار خود لحاظ کنند.
 ١٨:١٥ - 1395/05/09 - نظرات : ٠متن کامل >>
منافع تهران با تل‌آویو قابل جمع نیست
مذاکره، نیاز ایران یا آمریکا؟
جستجو
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 519913
 بازدید امروز : 31
 کل بازدید : 1782352
 بازدیدکنندگان آنلاين : 4
 زمان بازدید : 0/1094
خانواده، محور قانون گذاری
اخبار > دولت يازدهم از ظرفيت و توانمندي زنان استفاده نكرد


  چاپ        ارسال به دوست

دكتر زهره الهيان، عضو شوراي مركزي جبهه مردمي نيروهاي انقلاب اسلامي در گفتگو با رسالت :

دولت يازدهم از ظرفيت و توانمندي زنان استفاده نكرد

گفتگو از ريكا حسامي

اشاره : به گفته يكي از اعضاي شوراي مركزي جبهه مردمي نيروهاي انقلاب ، از جمله مسائلي كه در دولت آينده بايد اصلاح شود ، استفاده از توانمندي زنان در حوزه‌هاي مديريتي در سطح كلان است كه در دولت يازدهم به آن توجه نشد.

دكتر زهره الهيان در گفتگو با رسالت گفت : متاسفانه در دولت يازدهم از ظرفيت و توانمندي بانوان استفاده نشد و اين مسئله بايد در دولت آينده اصلاح شود.

وي خاطرنشان ساخت كه اين اعتقاد در بين كانديداهاي جبهه مردمي وجود دارد كه بايد از ظرفيت بانوان در جهت اداره هر چه بهتر كشور استفاده كرد.

نماينده مردم تهران در دوره هشتم مجلس شوراي اسلامي ، شرط پيروزي اصولگرايان را در انتخابات رياست جمهوري ، همدلي و وحدت و اجتناب از تشتت و اختلاف بين هواداران و ستادهاي انتخاباتي دانست و تاكيد كرد كه چنانچه هم‌افزايي شكل بگيرد ، كانديداي اصلي جبهه مردمي با ظرفيت بالا به پيروزي دست پيدا خواهد كرد.

وي در مورد كانديداي واحد جبهه مردمي گفت : روند مناظره‌ها ،

اقبال مردم به كانديدا و نظرسنجي‌هايي كه بعد از مناظره‌ها صورت مي‌گيرد، شرايط را براي جبهه مردمي مشخص مي‌كند تا بتواند به يك تصميم واحد برسد. دكتر الهيان ضمن انتقاد از كلي‌گويي و نقد وضعيت موجود توسط برخي از كانديداهاي رياست جمهوري هشدار داد كه ممكن است  كانديداها شعارهايي بدهند كه امكان تحقق نداشته باشد يا در حوزه اختيارات رئيس جمهور نباشد.

وي از كانديداهاي رياست جمهوري خواست كه برنامه خود را براي تعالي «خانواده» به مردم ارائه بدهند.

اين گفتگو فرارويتان قرار دارد.

در انتخابات پيش رو آيا اصولگرايان سرانجام كانديداي واحدي را معرفي خواهند كرد ؟منظورم جبهه نيروهاي مردمي انقلاب اسلامي است كه شما عضو شوراي مركزي آن هستيد.

جبهه نيروهاي مردمي انقلاب اسلامي با هدف ايجاد انسجام و سامان‌دهي نيروهاي انقلابي شكل گرفت. برنامه آن در برهه‌هاي حساسي مانند انتخابات اين است كه نيروهاي انقلابي و دلسوز ، حول محور واحدي ، انسجام لازم را پيدا كنند و در خصوص انتخابات رياست جمهوري به كانديداي واحدي برسند. از اين حيث رايزني‌هايي با كانديداهاي مطرح صورت گرفته است. توافق شكل گرفته و كانديداهاي جبهه مردمي نيروهاي انقلاب اسلامي، به اين ضرورت رسيده‌اند كه در انتخابات پيش‌رو مي‌بايست با كانديداي واحدي حضور يابند! البته شرايط پيش رو و روند مناظره‌ها و اقبال مردم به كانديداها و همچنين نظرسنجي‌هايي كه بعد از مناظره‌ها صورت مي‌گيرد مي تواند شرايط را براي ما بيشتر مشخص كند تا بر اساس عوامل ذكر شده ، جبهه مردمي بتواند به يك تصميم واحد برسد.

آيا پيش‌بيني شما اين است كه به يك كانديداي واحد مي‌رسند و انسجام لازم روي يك نفر ايجاد خواهد شد؟

همانطور كه اشاره كردم بستگي به نظرسنجي‌ها ، مقبوليت كانديداها و شرايطي كه در هفته‌هاي آينده پيش مي‌آيد 

دارد. البته، بنابر اين است كه نيروهاي جبهه انقلاب با يك استراتژي‌ مشخص و تصميم واحد در انتخابات 

پيش رو شركت كنند و تصميم‌گيري در اين خصوص ، بر عهده شوراي مركزي جبهه مردمي گذاشته شده است.

به نظر شما در اين انتخابات رويكرد كانديداهاي اصولگرايان بايد چگونه باشد و روي چه مواضعي تاكيد كنند؟

آنچه كه مسلم است ، كانديداهاي اصولگرايان بر چهارچوب نظام ولايي و محقق شدن آرمان‌هاي نظام و انقلاب و انديشه حضرت امام (ره) تاكيد جدي بر پيشرفت كشور در راستاي تحقق اهداف انقلاب خواهند داشت. ضمن اين كه مسير خود را از طريق فرامين مقام معظم رهبري و ديدگاه‌هاي ايشان در مورد مسير پيشرفت و تعالي كشور مشخص مي كنند.

به نظر شما در حال حاضر ، مشكلات مردم بيشتر در كدام عرصه‌هاست؟

مشكلات فعلي و وضع موجود كشور در لايه‌هاي مختلف قابل دسته‌بندي است آنچه مسلم است ،مشكل جدي و اساسي‌اي كه بايد براي كانديداها مطرح باشد و برنامه‌هاي خود را در آ‌ن زمينه به طور صريح مطرح كنند ، مسائل اقتصادي و معيشت مردم است! موضوعاتي مثل : اشتغال و معضل بيكاري بايد جزء مسائل اساسي باشد كه راهكار حل آن بايد توسط كانديداها به مردم ارائه شود. شرايطي كه الان در صنعت وجود دارد و ركود و تورم بايد جزء اولويت‌هاي جدي كانديداها باشد و آنها بايد در اين زمينه برنامه‌هاي خود را به مردم ارائه بدهند . از طرفي  معضلات جدي ديگري در لايه‌هاي زيرين جامعه وجود دارد كه تحت تاثير عوامل متعددي از جمله شرايط اقتصادي تشديد مي شود و آن هم معضلات فرهنگي و اجتماعي است كه ما امروز با آن مواجه هستيم . بويژه كه آسيب‌پذيري قشر جوان در اين زمينه بيشتر است. لذا كانديداهاي محترم بايد برنامه‌هاي خودشان را در حوزه آسيب‌هاي اجتماعي و مسائل فرهنگي ارائه بدهند. آسيب‌هاي اجتماعي از موضوعاتي است كه مي تواند در همه ابعاد جامعه اثر بگذارد. مشكلاتي مثل اعتياد و بايد به طور جدي مورد توجه كانديداها قرار بگيرد و براي آن راهكار ارائه بدهند.

از آنجا كه به نظر مي رسد ، مردم از شعار دادن كانديداها و عملي نشدن وعده‌هاي داده شده خسته شده‌اند، اهميت ارائه برنامه مشخص و قابل اجرا توسط كانديداها چقدر است؟

 زماني كه كانديداها با مردم مواجه مي‌شوند چه در مناظره‌ها و سخنراني‌ها يا در مجامع و رسانه‌ ملي بايد بدانند كه فقط نقد وضعيت موجودكفايت نمي كند و بايد براي چالش‌ها و معضلات كشور برنامه مشخص خود را ارائه بدهند البته نه به اين معنا كه كلياتي را به عنوان برنامه مطرح كنند و بايد برنامه‌هاي اجرايي قابليت تحقق داشته باشند.

كانديداها نبايد به شعار و كلي گويي بسنده كنند در منظر عمومي قابليت تحقق وعده‌هاي خود را اثبات كنند . 

ممكن است شعارهايي توسط برخي كانديداها با هدف جلب آراء مطرح بشود كه اساسا قابليت تحقق نداشته باشد يا در سطح اختيارات رئيس جمهور نباشد، از اين بابت هوشياري مردم يك ضرورت اساسي است

كانديداهايي كه از سوي جبهه مردمي نيروهاي انقلاب اسلامي مطرح شده‌اند ، آيا برنامه‌ مشخصي براي حل مشكلات كشور دارند؟ آيا شما اين برنامه‌ها را ديده‌ايد؟

در جلسات جبهه مردمي با كانديداهاي منتخب ، معلوم شد كه كانديداهاي محترم برنامه‌هاي مشخصي در حوزه‌هاي مختلف دارند . ضمن اينكه ، جبهه مردمي هم به طور تخصصي برنامه‌هايي را بر اساس احصاي معضلات در كميته‌هاي تخصصي با  نظر كارشناسان و صاحب‌نظران حوزه مربوطه تدوين كرده و اين برنامه‌هاي اجرايي را در اختيار كانديداها قرار مي دهد.تلفيق برنامه‌هاي كانديداها و آنچه كه توسط جبهه مردمي در اختيارشان قرار مي گيرد تبديل به يك خروجي مي شود كه سرلوحه كار كانديداي محترم در صورت كسب آراء مردم قرار خواهد گرفت

يكي از موضوعاتي كه در انتخابات مورد چالش قرار مي گيرد ديدگاه اصولگرايان در مورد جايگاه زنان و القائاتي مانند : محدودسازي زنان است ، در اين مورد كانديداي منتخب اصولگرايان بايد چه مواضعي داشته باشد و چگونه بايد به شبهات پاسخ داد؟

مقام معظم رهبري تاكيدات جدي خطاب به مسئولين مبني بر اينكه " خانواده اولويت درجه يك كشور است"، داشتند. بر اين اساس ، بايد كانديداها برنامه مشخص خود را جهت تعالي خانواده به مردم ارائه بدهند.

ما در جامعه‌اي به سر مي بريم كه واحد بنيادين جامعه خانواده است و "زن" در رأس خانواده به عنوان مدير ايفاي نقش مي‌كند. امروزه ، جامعه زنان ما با شرايط و فرصت‌هايي كه انقلاب اسلامي در اختيار آنها قرار داده به درجات بالايي از توانمندي دست پيدا كرده اند 

كه بايد از اين ظرفيت استفاده و شرايط ارتقاء هر چه بيشتر توانمندي‌هاي زنان فراهم بشود. كانديداهاي جبهه مردمي در اين خصوص برنامه‌هاي مشخصي دارند كه انشاءالله در مناظره‌ها ارائه خواهند داد . بسياري از سياست‌ها و برنامه‌ريزي‌ها در اين خصوص به حوزه خانواده بر‌مي‌گردد. يعني تغييرات و تحولات بنيادين در جامعه مي‌بايست از خانواده‌ها شروع شود . در اين راستا كانديداهاي محترم برنامه‌هايشان را در خصوص حوزه زنان و خانواده ارائه مي‌دهند كه قطعا از منظر كانديداهاي جبهه‌ مردمي ، اين مقوله از حوزه‌هايي است كه بايد  روي آن سرمايه‌گذاري بشود.

در مورد حضور پررنگ‌تر زنان حوزه‌هاي مديريتي و تصميم‌گيري و تصميم‌سازي كشور نظر شما چيست و كانديداها بايد در اين زمينه چه برنامه‌اي ارائه كنند؟

خانم‌ها امروز در جامعه ايران داراي توانمندي‌هاي بالايي به لحاظ علمي و تجربي و نيز مديريتي هستند. از ظرفيت بانوان بايد براساس اصل شايسته‌سالاري كمك گرفته بشود و خانم‌هايي كه اعلام آمادگي حضور در مناسبات اجتماعي يا مناصب سياسي مي‌كنند، مشاركت داده بشوند و در سطوح كلان مديريتي از ظرفيت و تجربه و علم و دانش آنها استفاده بشود.

با شناختي كه از كانديداهاي محترم جبهه‌ مردمي دارم اين اعتقاد در بين كانديداهاي جبهه مردمي وجود دارد كه از اين ظرفيت مي‌بايست در جهت اداره هر چه بهتر كشور استفاده كرد.

آيا در دولت يازدهم از ظرفيت زنان به نحو شايسته‌اي در مناصب مديريتي استفاده شد؟

متاسفانه در دولت يازدهم از ظرفيت و توانمندي‌هاي بانوان استفاده نشد و اين مسئله بايد در دولت آينده اصلاح بشود و لذا نگاه ويژه‌اي نسبت به توانمندي بانوان بويژه در حوزه‌هاي مديريتي در سطوح كلان شكل بگيرد.

به نظر شما پيروزي اصولگرايان در انتخابات رياست جمهوري چه پيش‌شرط‌هايي دارد؟

مقدمه اساسي براي پيروزي جريان انقلابي در كشور، پرهيز از اختلاف و تشتت و ايجاد وحدت و همدلي بين طرفداران كانديداهاست . كانديداها بايد به هواداران و ستادهايشان تاكيد كنند كه از اختلاف افكني و ايجاد دودستگي پرهيز نمايند تا با همدلي و همسويي ، اين رقابت در يك فضاي سالم و با نشاط در جامعه شكل بگيرد . قطعا همدلي و همسويي كانديداها مي تواند كمك كند كه هم‌افزايي شكل بگيرد و در نهايت كانديداي اصلي جبهه مردمي با ظرفيت بالا و همسويي ستادهاي كانديداهاي ديگر به پيروزي دست پيدا كرد.


٢٠:٤٢ - 1396/02/14    /    شماره : ١٠٤٠    /    تعداد نمایش : ٥٧٦


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
سخن بزرگان
السَّلامُ عَلَيْكَ يَا سَفِينَةَ النَّجَاةِ
حضرت مهدی سلام الله علیه : علم ما به شما احاطه دارد و چیزی از اخبار شما بر ما پوشیده نیست
 ١٢:٤٠ - 1395/09/13 - نظرات : ٠متن کامل >>
عضویت در سرویس خبری
نام :   
ایمیل :   
اخبار

طراحی و اجرا: توسعه اطلاعات سحرگاه (متين تايم)زمستان1390      Powered by: MatinTime (Development of Information) 2012