اندیشه های راهبردی
چگونه گفتمان انقلاب را در دانشگاه غلبه دهیم؟
۲۰ توصیه عملیاتی به تشکل‌های دانشجویی
توصیه‌ی کاربردی رهبر انقلاب به دانشجویان و تشکل‌های دانشجویی برای چگونگی تحقق «گفتمان انقلاب اسلامی»
 ٢٢:٣٢ - 1396/10/04 - نظرات : ٠متن کامل >>
دست نوشته ها
"اقتصاد مقاومتی در حوزه سلامت"
اقتصاد مقاومتی به معنای اقتصادی مقاوم و مستحکم و با توان تاب آوری در مقابل شوک های وارده، می تواند آینده ای روشن را در مقابل پیشرفت و آبادانی کشور بگشاید که منافع آن در سطح ملی و در جهت پیشرفت و تعالی متوجه کشور و ملت شود. همانطور که مقام معظم رهبری از شهریور 88 برای اولین بار این واژه را در دیدار با کار آفرینان مطرح نمودند و کارآفرینی در راستای اقتصاد مقاومتی را نیاز اساسی کشور دانستند. طرح این مقوله در آنزمان دو دلیل عمده داشت: 1. فشار اقتصادی دشمنان 2. آمادگی کشور برای جهش و پرواضح است که این دو دلیل در شرایط امروز کشور نیز صدق می کند و به مراتب ملموس تر به نظر می رسد. در این راستا نگاه به ظرفیت عظیم ملی و پتانسیل های درونی و استعداد معطل مانده از جوانان و نیروی کار با تجربه و متخصص از دلائل مهمی است که هر چه سریعتر مسئولین می باید نگاه خود را به این مقوله متحول نموده و به جای انتظار برای به بار نشستن وعده و وعید های غرب در رفع تحریم ها، این ظرفیت عظیم نیروی جوان کارامد و متخصص و مجرب را ارج نهاده و در راستای بکارگیری آن برنامه ریزی نمایند. به دیگر بیان مسئولین می بایست اساس برنامه ریزی را توجه به ظرفیت های داخلی و پتانسیل عظیم فعلی کشور یعنی نیروهای جوان و تحصیل کرده قرار دهند و حمایت از تولیدکننده داخلی و بنگاه های کوچک اقتصادی را بطور جدی در دستور کار خود لحاظ کنند.
 ١٨:١٥ - 1395/05/09 - نظرات : ٠متن کامل >>
منافع تهران با تل‌آویو قابل جمع نیست
مذاکره، نیاز ایران یا آمریکا؟
جستجو
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 525226
 بازدید امروز : 1227
 کل بازدید : 1805462
 بازدیدکنندگان آنلاين : 14
 زمان بازدید : 0/1094
خانواده، محور قانون گذاری
اخبار > تمدن غرب نمی‌تواند مدعی الگوسازی زن باشد/ جهان، مستعد پذیرش الگوی اسلامی


  چاپ        ارسال به دوست

زهره الهیان در نشست تخصصی «معرفی الگوی سوم»:

تمدن غرب نمی‌تواند مدعی الگوسازی زن باشد/ جهان، مستعد پذیرش الگوی اسلامی

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از «بسیج جامعه زنان»؛ زهره الهیان، نماینده سابق  مجلس شورای اسلامی و کارشناس مسائل زنان در نشست تخصصی «معرفی الگوی سوم» ضمن شادباش ایام مبارک دهه فجر در اشاره به الگوپذیری از زن غربی به عنوان الگوی نمونه در جهان گفت: امروز همگان به وضوح شواهد افول و انحطاط تمدن غرب را می بینند و این تمدن چطور می تواند مدعی الگوی جامع از زن باشد و این گفته ادعای بنده یا نویسندگان و دانشمندان مسلمان جهان نیست، بلکه آقای اشپینگر که یک آینده پژوه مطرح جهانی در مسائل اجتماعی و صاحب نظریات جامعه شناسی بی بدیلی است، نیز آن را مطرح می کند، زیرا معمولا جامعه شناسان کلاسیک بر اساس برخی شواهدی که در جوامع می بینند، نوعی از پیش گویی هایی را انجام می دهند.

وی افزود: اشپینگر اشاره می کند که «تاریخ تمدن ها به مصابه زندگی انسان چهار مرحله تولد، بلوغ، پیری و انحطاط و مرگ دارد، تمدن ها هم این مسیر را طی می کنند» و گی روشه در شرح این نظر انحطاط کنونی تمدن غرب و پایان احتمالی تمدن غرب و مرگ تمدن غرب بعد از این انحطاط را قابل پیش بینی دانسته است و بعد از آن اشاره می کند که این دنیای مدرن و سرعت تغییر و تحولات ناشی از آن موجب غرق شدن آدمی و بشر غربی در این دنیای مدرن و سرعت تحولات شده و باعث شده که بشریت زمان حال و آینده خود را فراموش کند و به نوعی رواج یاس و نا امیدی و پوچ گرایی نسبت به آینده در جوامع غربی را شاهد باشیم.

این نماینده سابق مجلس افزود: در این شرایط با افول تمدن غربی مواجهیم که نماینده آن، شخصی مثل ترامپ است که سیاست های غلط و غیرعقلانی، نماد سیستم غیرمعقول تفکر غربی است که در وی بروز و ظهور کرده و بر اساس فرمان اخیری که داده اند، خود دادستان های ایالت های آمریکا به وی اعتراض کردند و شکایت کردند، که همین شکایت و اعتراض باعث شد که ترامپ دادستان کل آمریکا که یک خانم بود را برکنار کرد.

وی افزود: آمریکایی که مدعی حمایت از حقوق بشر است، عملا آن را نقض می کند و البته این موضوع جدیدی نیست، در ژنو هم زمانی که موارد نقض حقوق بشر را به کمیسریایی حقوق بشر مطرح کردیم و دیگر کشورها این موارد را اعلام کردند، آمریکا رکورددار نقض حقوق بشر در جهان شمرده شد یعنی بیشترین توصیه ها را از سوی کشورهای مختلف در این ارتباط دریافت کرد، این تمدن در حال سقوط نمی تواند مدعی مدل مناسبی برای زن باشد.

الهیان اظهار کرد: در سفری که چندسال قبل به نیویورک داشتیم دیداری با نمایندگان کنگره آمریکا ترتیب داده شد و آن ها به شدت نگران فروپاشی خانواده در آمریکا بودند و مطرح می کردند که نگران سرنوشت یک میلیون زن آمریکایی گرفتار در دام باندهای قاچاق انسان هستند.

وی تاکید کرد: در مقابل این نگاه، نگاه توحیدی قرار دارد که با بسط و تعمیق و گسترش آن می توانیم الگوی مناسبی به جهان ارائه کنیم، در این نگاه زن به عنوان یک عنصر که پتانسیل انسان کامل شدن را دارد مطرح می شود و نماد و الگوی او فاطمه زهرا(س) است، همانطور که حضرت امام صادق(ع) در حدیثی اشاره می فرمایند که ما حجت خدا بر مردم هستیم و فاطمه(س) حجت خدا بر ما، یعنی زن در اسلام به جایگاهی می رسد که حجت به انسان کامل می شود و از دامن او نسل های ائمه معصومین که همه انسان های کاملی هستند، پرورش می یابد.

این کارشناس حوزه زنان با انتقاد از برخی تفکرات و دیدگاه ها که حضرت زهرا(س) را به جهت عصمتی که دارد، نمی توانند به عنوان الگو انتخاب کنند، گفت: به نظر می آید که ائمه معصومین(ع)، حضرت فاطمه(س) و حضرت زینب(س) می بایست برای ما الگو باشند، چطور فرد عادی ای مانند حضرت سلمان به جایگاهی می رسد که حضرت  پیامبر(ص) می فرمایند، سلمان منا اهل البیت، یعنی او جزو اهل بیت پیامبر(ص) شمرده می شود، پس قطعا الگوی ائمه معصومین(ع) و حضرت زهرا(س) می تواند و باید برای ما الگو باشد.

وی تاکید کرد: ما باید الگوی عملی زندگی آن ها را به جهان معرفی کنیم و در تراز جهان امروز ارائه و اشاعه بدهیم و این استعداد امروز در زن غربی و زن شرقی بروز و ظهور پیدا کرده است، همانطور که چندی قبل از رسانه ملی صحنه هایی پخش شد که در آن ها زنانی در آمریکا با وجود اینکه حجابی بر سر نداشتند با چفیه که نماد مقاومت هست و مبدع آن انقلاب اسلامی است، در اعتراض به سیاست های ترامپ به خیابان آمدند که این نشان می دهد تفکر انقلاب اسلامی به حدی در غرب نفوذ کرده که زن آمریکایی غیرمسلمان نیز چفیه را به عنوان نماد مبارزه با تفکر استکباری به گردن می اندازد.

الهیان در پایان نیز گفت:  هرچند که مقدورات محدود است و نیازمند زحمت بسیار اما باید قدر این فرصت دانسته شود و با همفکری و همراهی این تفکر که بر پایه حقانیت است و در دل های زنان حق طلب نفوذ می کند، به جهان ارائه شود.

انتهای پیام/


١٣:٠٦ - 1395/11/17    /    شماره : ١٠٣٠    /    تعداد نمایش : ٩٢٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
سخن بزرگان
امام على عليه ‏السلام :
إِنَّ اللّه‏َ كَتَبَ القَتلَ عَلى قَومٍ و المَوتَ عَلى آخَرينَ وَ كُلٌّ آتيهِ مَنيَّتُهُ كَما كَتَبَ اللّه‏ُ لَهُ فَطوبى لِلمُجاهِدينَ فى سَبيلِهِ وَ المَقتولينَ فى طاعَتِهِ؛
راستى كه خداوند براى گروهى كشته شدن را مقدر فرموده و براى ديگران مردن را. هر گروهى با همان سرنوشت كه خداوند مقدر كرده است مى‏رسد. پس، خوشا به سعادت مجاهدان در راه خدا و كشته شدگان در راه طاعت او. شرح نهج البلاغه(ابن ابی الحدید) ج3، ص184
 ٢٢:٥٠ - 1396/10/04 - نظرات : ٠متن کامل >>
عضویت در سرویس خبری
نام :   
ایمیل :   
اخبار

طراحی و اجرا: توسعه اطلاعات سحرگاه (متين تايم)زمستان1390      Powered by: MatinTime (Development of Information) 2012