اندیشه های راهبردی
می خواستند وقتی نوبت به جوانان امروز می رسد، نامی از اسلام و انقلاب باقی نماند اما...
نسل جوان امروز برای عقب راندن دشمن از نسل اول آماده تر است
بسم الله الرّحمن الرّحیم (۱) الحمدلله ربّ العالمین و الصّلاة و السّلام علی سیّدنا و نبیّنا ابی‌القاسم المصطفیٰ محمّد و علی آله الاطیبین الاطهرین المنتجبین سیّما بقیّةالله فی الارضین. جوانان عزیز، فرزندان عزیز من، کسانی که آینده‌ی کشور متعلّق به شما است! خیلی خوش‌آمدید. شما به‌معنای واقعی کلمه صاحبان و گردانندگان و مدیران آینده‌ی این کشور هستید. هر فهم شما، هر تصمیم شما، هر اقدام شما که امروز در تشکیل شخصیّت شما تأثیرگذار باشد، به‌معنای تأثیرگذاری در آینده‌ی این کشور است و این نکته‌ی بسیار مهمّی است.
 ٢١:٤٤ - 1396/12/21 - نظرات : ٠متن کامل >>
دست نوشته ها
🌺زهرا (س) نگین پنهان🌺
در شب شهادت حضرت زهرا س خواستم چند جمله ای بنویسم .امید که مقبول صدیقه طاهره واقع گردد. کتاب فصوص الحکم اثر عارف کامل و واصل ابن عربی والهام بخش عارفان و واصلان هر عصر دوران است که صد البته معدود افرادی در هر عصر موفق به فهم آن شده اند .واز ابن عربی نقل است که در خواب دیدم رسول الله ص که این کتاب را به دست من داد.... حضرت استاد علامه حسن زاده شرحی بر این کتاب ارزشمند نوشته اند این کتاب مشتمل بر ۲۷ فص است وهر فص آن به نام یکی از انسانهای کامل است ودر هر فص محور بحث یکی از اصول اصیل عرفانی که متجلی در یکی از پیامبرانی است که در قرآن نام ایشان آمده وکلمه فص به معنای نگین است. استاد علامه حسن زاده میفرمایند : دردوره های تعلیم و تدریس فصوص الحکم همواره این خاطربه من روی می آورد که چرا در این کتاب فصی به نام یکی از زنان نادره دوران مانند حضرت زهرا س آورده نشده درحالیکه در قران یک سوره به نام حضرت مریم س آورده شده وچرا ۲۷ فص این کتاب فقط به مردان اختصاص داده شده ودر این مورد تاسی به قران کریم نشده . ایشان میفرمایند ؛این سوال در ذهن بنده بود تا در دوره تدریس فصوص الحکم درآمل چون به فص عیسوی رسیدم در لیله مبارکی یکی از شاگردان حلقه درس به خطاب رحمانی این کلمه به او الهام میگردد که؛ "فص حکمه عصمتیه فی الکلمه فاطمیه " وهمین بارقه ملکوتی شد برای تالیف یک فص در مناقب حضرت زهرا س به قلم نورانی علامه حسن زاده آملی . تلاش در جهت فهم این فص از کتاب شرح فصوص الحکم علامه حسن زاده عنایت حضرت زهرا س را میطلبد ونیز جد وجهد دوستداران آن حضرت را. اللهم الرزقنا . دکتر زهره الهیان.
 ٢٢:٠٣ - 1396/12/01 - نظرات : ٠متن کامل >>
"اقتصاد مقاومتی در حوزه سلامت"
منافع تهران با تل‌آویو قابل جمع نیست
جستجو
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 607910
 بازدید امروز : 330
 کل بازدید : 2106466
 بازدیدکنندگان آنلاين : 9
 زمان بازدید : 0/1250
خانواده، محور قانون گذاری
اخبار > تمدن غرب نمی‌تواند مدعی الگوسازی زن باشد/ جهان، مستعد پذیرش الگوی اسلامی


  چاپ        ارسال به دوست

زهره الهیان در نشست تخصصی «معرفی الگوی سوم»:

تمدن غرب نمی‌تواند مدعی الگوسازی زن باشد/ جهان، مستعد پذیرش الگوی اسلامی

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از «بسیج جامعه زنان»؛ زهره الهیان، نماینده سابق  مجلس شورای اسلامی و کارشناس مسائل زنان در نشست تخصصی «معرفی الگوی سوم» ضمن شادباش ایام مبارک دهه فجر در اشاره به الگوپذیری از زن غربی به عنوان الگوی نمونه در جهان گفت: امروز همگان به وضوح شواهد افول و انحطاط تمدن غرب را می بینند و این تمدن چطور می تواند مدعی الگوی جامع از زن باشد و این گفته ادعای بنده یا نویسندگان و دانشمندان مسلمان جهان نیست، بلکه آقای اشپینگر که یک آینده پژوه مطرح جهانی در مسائل اجتماعی و صاحب نظریات جامعه شناسی بی بدیلی است، نیز آن را مطرح می کند، زیرا معمولا جامعه شناسان کلاسیک بر اساس برخی شواهدی که در جوامع می بینند، نوعی از پیش گویی هایی را انجام می دهند.

وی افزود: اشپینگر اشاره می کند که «تاریخ تمدن ها به مصابه زندگی انسان چهار مرحله تولد، بلوغ، پیری و انحطاط و مرگ دارد، تمدن ها هم این مسیر را طی می کنند» و گی روشه در شرح این نظر انحطاط کنونی تمدن غرب و پایان احتمالی تمدن غرب و مرگ تمدن غرب بعد از این انحطاط را قابل پیش بینی دانسته است و بعد از آن اشاره می کند که این دنیای مدرن و سرعت تغییر و تحولات ناشی از آن موجب غرق شدن آدمی و بشر غربی در این دنیای مدرن و سرعت تحولات شده و باعث شده که بشریت زمان حال و آینده خود را فراموش کند و به نوعی رواج یاس و نا امیدی و پوچ گرایی نسبت به آینده در جوامع غربی را شاهد باشیم.

این نماینده سابق مجلس افزود: در این شرایط با افول تمدن غربی مواجهیم که نماینده آن، شخصی مثل ترامپ است که سیاست های غلط و غیرعقلانی، نماد سیستم غیرمعقول تفکر غربی است که در وی بروز و ظهور کرده و بر اساس فرمان اخیری که داده اند، خود دادستان های ایالت های آمریکا به وی اعتراض کردند و شکایت کردند، که همین شکایت و اعتراض باعث شد که ترامپ دادستان کل آمریکا که یک خانم بود را برکنار کرد.

وی افزود: آمریکایی که مدعی حمایت از حقوق بشر است، عملا آن را نقض می کند و البته این موضوع جدیدی نیست، در ژنو هم زمانی که موارد نقض حقوق بشر را به کمیسریایی حقوق بشر مطرح کردیم و دیگر کشورها این موارد را اعلام کردند، آمریکا رکورددار نقض حقوق بشر در جهان شمرده شد یعنی بیشترین توصیه ها را از سوی کشورهای مختلف در این ارتباط دریافت کرد، این تمدن در حال سقوط نمی تواند مدعی مدل مناسبی برای زن باشد.

الهیان اظهار کرد: در سفری که چندسال قبل به نیویورک داشتیم دیداری با نمایندگان کنگره آمریکا ترتیب داده شد و آن ها به شدت نگران فروپاشی خانواده در آمریکا بودند و مطرح می کردند که نگران سرنوشت یک میلیون زن آمریکایی گرفتار در دام باندهای قاچاق انسان هستند.

وی تاکید کرد: در مقابل این نگاه، نگاه توحیدی قرار دارد که با بسط و تعمیق و گسترش آن می توانیم الگوی مناسبی به جهان ارائه کنیم، در این نگاه زن به عنوان یک عنصر که پتانسیل انسان کامل شدن را دارد مطرح می شود و نماد و الگوی او فاطمه زهرا(س) است، همانطور که حضرت امام صادق(ع) در حدیثی اشاره می فرمایند که ما حجت خدا بر مردم هستیم و فاطمه(س) حجت خدا بر ما، یعنی زن در اسلام به جایگاهی می رسد که حجت به انسان کامل می شود و از دامن او نسل های ائمه معصومین که همه انسان های کاملی هستند، پرورش می یابد.

این کارشناس حوزه زنان با انتقاد از برخی تفکرات و دیدگاه ها که حضرت زهرا(س) را به جهت عصمتی که دارد، نمی توانند به عنوان الگو انتخاب کنند، گفت: به نظر می آید که ائمه معصومین(ع)، حضرت فاطمه(س) و حضرت زینب(س) می بایست برای ما الگو باشند، چطور فرد عادی ای مانند حضرت سلمان به جایگاهی می رسد که حضرت  پیامبر(ص) می فرمایند، سلمان منا اهل البیت، یعنی او جزو اهل بیت پیامبر(ص) شمرده می شود، پس قطعا الگوی ائمه معصومین(ع) و حضرت زهرا(س) می تواند و باید برای ما الگو باشد.

وی تاکید کرد: ما باید الگوی عملی زندگی آن ها را به جهان معرفی کنیم و در تراز جهان امروز ارائه و اشاعه بدهیم و این استعداد امروز در زن غربی و زن شرقی بروز و ظهور پیدا کرده است، همانطور که چندی قبل از رسانه ملی صحنه هایی پخش شد که در آن ها زنانی در آمریکا با وجود اینکه حجابی بر سر نداشتند با چفیه که نماد مقاومت هست و مبدع آن انقلاب اسلامی است، در اعتراض به سیاست های ترامپ به خیابان آمدند که این نشان می دهد تفکر انقلاب اسلامی به حدی در غرب نفوذ کرده که زن آمریکایی غیرمسلمان نیز چفیه را به عنوان نماد مبارزه با تفکر استکباری به گردن می اندازد.

الهیان در پایان نیز گفت:  هرچند که مقدورات محدود است و نیازمند زحمت بسیار اما باید قدر این فرصت دانسته شود و با همفکری و همراهی این تفکر که بر پایه حقانیت است و در دل های زنان حق طلب نفوذ می کند، به جهان ارائه شود.

انتهای پیام/


١٣:٠٦ - 1395/11/17    /    شماره : ١٠٣٠    /    تعداد نمایش : ١٧١٧


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
سخن بزرگان
امام على عليه ‏السلام :
إِنَّ اللّه‏َ كَتَبَ القَتلَ عَلى قَومٍ و المَوتَ عَلى آخَرينَ وَ كُلٌّ آتيهِ مَنيَّتُهُ كَما كَتَبَ اللّه‏ُ لَهُ فَطوبى لِلمُجاهِدينَ فى سَبيلِهِ وَ المَقتولينَ فى طاعَتِهِ؛
راستى كه خداوند براى گروهى كشته شدن را مقدر فرموده و براى ديگران مردن را. هر گروهى با همان سرنوشت كه خداوند مقدر كرده است مى‏رسد. پس، خوشا به سعادت مجاهدان در راه خدا و كشته شدگان در راه طاعت او. شرح نهج البلاغه(ابن ابی الحدید) ج3، ص184
 ٢٢:٥٠ - 1396/10/04 - نظرات : ٠متن کامل >>
عضویت در سرویس خبری
نام :   
ایمیل :   
اخبار

طراحی و اجرا: توسعه اطلاعات سحرگاه (متين تايم)زمستان1390      Powered by: MatinTime (Development of Information) 2012